WĘDRUJ BEZPIECZNIE
Pobierz Poradnik Bezpiecznego Wędrowania [1] |
Pobierz Folder prawidłowego oznakowania Szlaków Turystycznych |
Pobierz artykuł na temat bezpieczeństwa na stoku narciarskim |
- Poniżej kilka zasad o których należy pamiętać planuj±c wycieczkę w góry:
1. Upewnij się że trasa jak± wybrałe¶ jest odpowiednia dla wszystkich osób w grupie, w której się przemieszczasz. Jeżeli idziesz z dziećmi lub starszymi osobami musisz wiedzieć, że osoby te maj± nieco mniejszy poziom odporno¶ci na zmęczenie. Pamiętaj, że planowane wycieczki w góry powinny być na zasadzie tzw. "rozruchu", a więc w pierwszych dniach łatwiejsze, krósze, a w kolejnych o trudniejszych wymaganiach wysiłkowych - nigdy odwrotnie.
2. Planuj Twoje wycieczki rozs±dnie, przemy¶l je i wyposażaj się zawsze w dobre mapy - nie oszczędzaj na mapach. Dobra mapa powinna obejmować przede wszystkim obszar, teren który zamierzasz eksplorować. Szlaki powinny być wyraĽnie zaznaczone i powinny zawierać czytelne przybliżone czasy przej¶ć. Nie ma map, które obejmuj± np cał± południow± Polskę lub całe Karpaty w jednym egzemplarzu. Takie mapy z natury rzeczy, o ile s± w obiegu pokazuj± jedynie szcz±tkowe zarysy tras i mog± być mało użyteczne gdy przyjdzie znaleĽć Ci wła¶ciwy szlak. Zwracaj uwagę podczas planowania trasy na to czy dany szlak przebiega po terenach płaskich czy też jest znacznie pofałdowany i trzeba pokonywać wiele przewyższeń, które mog± wymagać znacznej kondycji fizycznej. Bierz pod uwagę również fakt aby na trasie wycieczki istniały szalaki alternatywne, które w razie zagrożenia pozwol± Ci szybko i bezpiecznie zej¶ć do bazy do której zmierzacie lub schroniska, w którym będziecie mogli się schronić przed burz± czy deszczem lub innnymi niebezpiecznymi czynnikami.
3. Zwracaj uwagę na to czy przed wyruszeniem wyposażyłe¶ się odpowiedni± ilo¶ć wody, szczególnie gdy w terenie nie ma żadnych Ľródeł i innych cieków wodnych z których mógłby¶ skorzystać. Ilo¶ć wody jak± weĽmiesz zależy bardzo od temperatury otoczenia. W czasie spoczynku dorosły człowiek w wysokiej temperaturze może stracić nawet pól litra wody na godzinę. Utrata 3% wody powoduje uczucie zmęczenia, ból głowy, zawroty głowy, przegrzanie ciała, większa - zatrzymanie pocenia się i udar cieplny. Przy utracie 10% wody odwodnienie zagraża życiu.
4. Nie zapominaj zabrać w góry telefonu komórkowego, najlepiej z naładowan± dobrze bateri±. Telefon może Ci pomóc w razie problemów sprowadzić ratowników. Może się zdarzyć, że nie wszędzie jest sygnał dlatego zawsze musisz zgłosić Twoje wyj¶cie w góry w schronisku lub kwaterze z której wychodzisz, nie zapominaj powiedzieć kiedy mniej więcej zamierzasz wrócić. Na szlaku sprawdĽ od czasu do czasu czy jeste¶ w zasięgu telefonii to pozwoli Ci ewentualnie w razie zagrożenia szybciej zlokalizowac miejsce gdzie ostatnio miałe¶ zasięg. Generalnie jednak w dolinach prawdopodbieństwo sygnału jest mniejsze niż w wyższych partiach - jednak nie jest to zasad±. Nie wychodĽ nigdy sam w góry bo w przypadku szczególnie zasłabnięcia, utraty przytomnno¶ci a nawet skręcenia nogi lub innych nieprzewidzianych zdarzeń nie będzie miał Ci kto pomóc.
5. Zabierz ze sob± wła¶ciw± odzież nie przeceniaj±c nadmiernie dobrze zapowiadaj±cej się pogody. Nawet upalnym latem w górach może spa¶ć ¶nieg i temperatura zmienić się radykalnie. Dlatego mimo lata i wysokich temperatur czapka, rękawiczki, kurtka przeciwdeszczowa i przeciwiatrowa oraz softshell lub polar powinny znaleĽć się w Twoim ekwipunku. Latem ale również i zim± weĽ ciemne okulary oraz krem przeciwsłoneczny z dobrym filtrem oraz nakrycie głowy.
6. B±dĽ zawsze wyposażony w numer bezpieczeństwa, który w Polsce jest jednocze¶nie ogólnokrajowym numerem bezpieczeństwa w górach: