Viewing News
admin, 2024-10-17 19:07:38
admin, 2024-10-08 15:05:29
admin, 2024-08-12 19:57:27
admin, 2024-07-03 18:50:29
admin, 2024-05-29 19:11:05
admin, 2024-03-20 17:36:33
admin, 2024-03-20 17:32:42
Ku pamięci: Adam Kulka, nasz przyjaciel odszedł 19 maja 2021
admin, 2021-05-21 14:03:29Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego przyjaciela Adama KULKI.
Adam Kulka był wielkim miłośnikiem fotografii i ludzi, znanym i bardzo lubianym organizatorem turystyki, nieocenionym współtowarzyszem niezliczonych wędrówek i spotkań przy muzyce turystycznej. Był promotorem aktywnej turystki szczególnie górskiej, działaczem turystycznym, turystą górskim, oddanym społecznikiem. Pełnił funkcje Skarbnika, Członka Zarządu Oddziału PTTK w Łańcucie, rozwijał działalność PTTK przy Koelner w Łańcucie, wspierał nas i współdziałał z naszym Oddziałem PTTK przy PWR w Rzeszowie.
Spoczywaj w pokoju.
Kierujemy w tym miejscu szczere kondolencje do naszej koleżanki, żony Adama Ani KULKA, siostry Adama Uli Kolek oraz wszystkich bliskich pogrążonych w smutku.
General: Informacja! Piryn i Riła Bułgaria, 30 lipiec - 08 sierpnia
admin, 2021-05-12 20:35:26Informujemy, że wyjazd do Bułgarii w terminie 30 lipiec - 08 sierpnia jest potwierdzony.
Zapisy dla członków Oddziału przy PWR i Koła przy Koelner oraz w razie wolnych miejsc członków PTTK zaczniemy 18-19 maja po zakończeniu formalności organizacyjnych, przebiegu wyjazdu oraz kalkulacji kosztów i ukazaniu się ogłoszenia na www i email.
General: Piryn i Riła Bułgaria, 30 lipiec - 08 sierpnia
admin, 2021-05-09 14:38:16
Rozpoczynamy zapisy na wyjazd z Rzeszowa w Góry Bułgarii Piryn i Riła
1) Wyjazd 30 lipiec piątek godz. 16.00
2) Powrót 8 sierpień niedziela godz. 6.00 lub w razie wariantu z noclegiem ok. 20.00
3) Zakwaterowanie w mieście Bansko (Piryn) oraz w mieście Borovec (Riła) lub okolicy
4)
General: Jeśli majówka, to tylko na rowerze! Najlepsze trasy po okolicach Rzeszowa poleca Marcin Cesarz
admin, 2021-04-30 09:29:21
Propozycja rzeszowskiego Oddziału Gazety Wyborczej i PTTK Oddział Rzeszów na majówkę spędzoną rowerowo: "Jeśli majówka, to tylko na rowerze! Najlepsze trasy po okolicach Rzeszowa poleca Marcin Cesarz"
Majówka tuż-tuż, czas odkurzyć rowery. Mamy kilka propozycji ciekawych tras. Są łatwiejsze i trudniejsze, każdy powinien znaleźć coś dla siebie.
Swoje ulubione podkarpackie trasy rowerowe zdradził nam Marcin Cesarz, licencjonowany przewodnik, członek PTTK Rzeszów oraz wielki entuzjasta jazdy na rowerze, zwłaszcza po Podkarpaciu. – Uważam, że jazda na rowerze to nie jest tylko robienie kolejnego kilometra dla umieszczenia informacji na Facebooku, ile się przejechało, w jakim czasie i na jakim wypasionym rowerze. Dla mnie rower to wolność. Jazda na nim uwalnia mnie od życia codziennego. Dlatego, wsiadając na rower, zakopuję głęboko w sakwie telefon komórkowy i staram się poznawać nowy skrawek naszego kraju – mówi Marcin Cesarz.
(Marcin Cesarz, przewodnik, członek PTTK, miłośnik jazdy na rowerze )
Gdyby nie rower, nie zwiedziłbym tylu miejsc
Dla Cesarza rower to szansa na poznawanie wielu miejsc, których podczas podróży samochodem nie sposób zauważyć. – Na rowerze mogę dotrzeć do miejsc, w które nie dojadę samochodem. Mogę zabrać rower pod pachę i z nim kawałek przejść lub zostawić go w fosie, żeby tylko dotrzeć do ciekawego miejsca. Rowerem można wjechać w miejsca z zakazem wjazdu dla pojazdów mechanicznych, ominąć wszelakie szlabany, zapory, fosy, rzeki itp. Same pozytywy – zaznacza Marcin Cesarz. Podkreśla, że wycieczki rowerowe przebijają samochodowe również ze względów ekologicznych.
– Rower nie zanieczyszcza powietrza, nie zajmuje miejsca parkingowego, nie hałasuje, nie trzeba płacić ubezpieczenia. Natomiast daje dużo zadowolenia i wiatr we włosach – mówi Cesarz.
Jako zapalony rowerzysta Cesarz zna bardzo wiele zakątków Podkarpacia, stara się jednak podchodzić do swoich podróży rowerowych twórczo.
– W naszym województwie jest dużo przewodników i wytyczonych tras rowerowych, ja jednak podczas wytyczania tras swoich wycieczek wolę opierać się na zwykłej mapie turystycznej oraz na wyobraźni. To nasza wyobraźnia, nasze potrzeby otwierają nas na poznawanie naszego kraju, naszego otoczenia – wyjaśnia Cesarz.
Propozycje rowerowe Marcina Cesarza
Poniżej przedstawiamy sześć propozycji, które przygotował Marcin Cesarz. Wśród nich wiele nieoczywistych. Dlatego zdecydowanie polecamy je na najbliższą majówkę.
Trasa 1: Pogórze Strzyżowskie
Podróż rozpoczynamy w Rzeszowie od ul. Plenerowej. Dojeżdżamy do ul. Wywrockiego, przejeżdżamy przez ul. Potokową, gdzie mijamy tzw. Siedlisko Bobra. Potem kierujemy się w stronę Kielanówki i jedziemy dalej, mijając Księży Las, Zabierzów, Radzielówkę, Granice, Babią Górę, Krzemionkę, Grochowiczną, Dział, Babicę, Gwoździec i dojeżdżamy do Przylaska. Potem droga powrotna do Rzeszowa prowadzi przez Budziwój.
Na trasie można podziwiać panoramę Rzeszowa z Babiej Góry. Oczywiście warto przystanąć na chwilę przy cudownym źródełku w Przylasku oraz zaplanować przynajmniej jeden przystanek na terenie Kotliny Sandomierskiej, gdzie także można podziwiać piękną przyrodę.
Trasa liczy ok. 50 km i można pokonać ją na dwa sposoby. Jeden z nich zakłada jazdę w 90 proc. drogami asfaltowymi, a drugi – aż w 80 proc. drogami szutrowo-polnymi.
Czas przejazdu zależy od tego, czy jedziemy nową kolarką dla zrobienia jak największej ilości kilometrów w jak najkrótszym czasie, czy jedziemy standardowym rowerem dla poznania okolicy (zjedzenie kanapki po drodze, zrobienie kilku zdjęć, odpoczynek na trawie). Pokonanie takiej trasy to ok. czterech godzin.
Trasa 2: Pogórze Dynowskie
Druga trasa to pedałowanie na tereny Pogórza Dynowskiego. Startujemy w Rzeszowie. Przejeżdżamy przez Słocinę, Matysówkę, Kielnarową i Tyczyn, po czym dojeżdżamy do Wilczaka. Stamtąd nasza trasa prowadzi przez Błażową, Hyżne i Nową Wieś. Wracamy przez Borówki i Białą, kończąc przejażdżkę w Rzeszowie.
Arboretum w Bolestraszycach przyciąga wielu turystów
Czytaj także:
Nie tylko Bieszczady. Pomysły na wiosenne wycieczki w okolicach Rzeszowa
Jest to bardziej wymagająca trasa niż pierwsza, ponieważ do przejechania mamy ok. 70 km, czyli ok. pięciu godzin jazdy. Nawierzchnia, jaka nas czeka, to połowa jazdy po szutrze, połowa po asfalcie. Na trasie oprócz tego, że można podziwiać krajobrazy Pogórza Dynowskiego, warto też zatrzymać się w prywatnym muzeum Potoki w Wilczaku (część Błażowej Górnej). Placówka jest prowadzona przez Augustyna Rybkę od 2000 r. W 2010 r. muzeum ucierpiało w wyniku powodzi. Po remoncie zostało ponownie uruchomione w kwietniu 2012 r. Można tam obejrzeć rekonstrukcje warsztatów rzemieślniczych: szewskiego, kołodziejskiego, bednarskiego, stolarskiego oraz tkackiego. Odtworzona została klasa szkolna z lat 30. XX w., eksponowane są zbiory ludowej sztuki sakralnej, zabytki techniki (maszyny do liczenia, telefony, radioodbiorniki, telewizory, gramofony) oraz dawne narzędzia rolnicze.
Muzeum działa od maja do września w każdą niedzielę w godz. 15-20, jednak w czasie pandemii warto wcześniej zadzwonić i uzgodnić zwiedzanie (nr tel. 694 152 007).
Na trasie warto także przystanąć przy cmentarzu żydowskim w Błażowej.
Trasa 3: Podróż na Wzgórze Marii Magdaleny
Po wcześniejszych dwóch bardziej angażujących podróżach czas na coś krótszego i bliższego domu. Trasa, która prowadzi z Rzeszowa przez Słocinę, Połoninę, Zagórę aż do Wzgórza Marii Magdaleny, jest nastawiona głównie na podziwianie widoków. Na wzgórzu znajduje się punkt widokowy, z którego znakomicie widać Rzeszów. W drodze na tzw. Magdalenkę możemy podziwiać tereny Kotliny Sandomierskiej oraz Pogórza Dynowskiego.
Nawierzchnia na trasie może nas zaskoczyć, jeśli nie znamy tego terenu. Dlatego trzeba się przygotować na trasę mieszaną. Kawałek trzeba będzie przejechać po szutrze, drodze polnej czy też asfaltowej.
Trasa 4: Kotlina Sandomierska
To ostatnia z tras, którą rozpoczniemy w Rzeszowie. Liczy ok. 50 km (cztery i pół godziny jazdy) i prowadzi m.in. przez rzeszowskie Staromieście. Potem trzeba się kierować w stronę Lipia, Bud Głogowskich i Lasu Budzieńskiego w okolicy Głogowa Małopolskiego. Następnie mijamy Poręby Kupieńskie i dojeżdżamy do Bratkowic, skąd powoli kierujemy się z powrotem do Rzeszowa, mijając jeszcze Mrowlę i Rudną Wielką.
To trasa mieszana. Czeka nas trochę jazdy szutrem, a trochę asfaltem. To także jedna z tych mniej angażujących tras, które skupiają się na krajobrazie, jaki mijamy. Jazda m.in. Lasem Budzieńskim znajdującym się pomiędzy Budami Głogowskimi a Porębami Kupieńskimi pozwala poczerpać trochę energii i świeżego powietrza z otaczających nas drzew.
Trasa 5: Forty Twierdzy Przemyśl
To jedna z opcji, do której warto użyć dodatkowych środków lokomocji, jednak w tym wypadku wrażeń będzie co niemiara, bo celem podróży jest zwiedzanie Fortów Twierdzy Przemyśl. Dla mieszkających w Rzeszowie istotnym elementem będzie dojazd do Żurawicy np. pociągiem, do którego można zabrać ze sobą rower. Trasę warto rozpocząć od Bolestraszyc i fortu XIII San Rideau oraz fortu XIIIb. Potem można wrócić do Żurawicy, gdzie znajduje się fort XII Werner. Istotnymi punktami wycieczki będą: Duńkowiczki, fort XI, fort X Orzechowice, fort IXa pod Krzyżem, fort IX Bruner i fort VIII Łętownia.
Przejażdżka zabytkową ciuchcią to jedna z atrakcji bieszczadzkich
Potem trasa biegnie przez Kuńkowce, Wapowce, Korytniki i Krasiczyn, gdzie warto zwiedzić popularny zamek. Następnie przejeżdżamy przez Dybawkę do Prałkowców, gdzie znajduje się jeszcze jeden fort godny polecenia (fort VII). Na koniec dojeżdżamy do Przemyśla, gdzie również nie zabraknie atrakcji. Ważnymi punktami na mapie zwiedzania tego miasta powinny być przede wszystkim Stare Miasto, kopiec Tatarski oraz pięknie wyglądający i wyremontowany dworzec kolejowy, z którego można pociągiem wrócić do Rzeszowa.
Sama jazda rowerem to ok. 50 km do przejechania po trasach głównie szutrowych. Na trasie czekają nas widoki na Pogórze Dynowskie oraz Góry Sanocko-Turczańskie oraz Ukrainę. Jednak ze względu na mnogość atrakcji i zwiedzanie Fortów Twierdzy Przemyśl na wycieczkę trzeba przeznaczyć cały dzień.
Trasa 6: Państwo Arłamowskie
Ostatnią trasą, którą warto wybrać, jest zwiedzanie tzw. Państwa Arłamowskiego. Tutaj też potrzebny jest najpierw dojazd z Rzeszowa, jednak trasy, jakie nas czekają, są niepowtarzalne. Będziemy jechać ok. 60 km, co zajmie blisko pięć godzin. Podczas tej trasy będzie można podziwiać wspaniałe widoki na Góry Sanocko-Turczańskie, Pogórze Dynowskie i Ukrainę, opustoszałe wsie i cerkwie. Co istotne, na tych terenach jest mało turystów.
Naszą wycieczkę rowerową rozpoczniemy w Arłamowie, skąd przejedziemy w stronę Połoninek Arłamowskich. Potem miniemy Kwaszeninę, Grąziową, Trójcę, aż dojedziemy do Posady Rybotyckiej, gdzie znajduje się najstarsza w Polsce cerkiew obronna z przełomu XIV i XV w. Dalej są Rybotycze i wreszcie Kalwaria Pacławska z barokowym klasztorem i wieżą widokową. Powrót do Arłamowa to droga prowadząca przez Pacław i Żytne.
Rzeszowski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego także organizuje wyjazdy rowerowe. W PTTK istnieją również książeczki rowerowe, dotyczące turystyki kolarskiej. Więcej informacji na stronie PTTK Rzeszów
Aktualności: Informacja! Majówka, 30 kwiecień - 03 maj 2021
admin, 2021-04-14 16:49:08
Witajcie!
wyjazd zaplanowany w weekend majowy w dniach 30 kwiecień - 03 maj 2021 został odwołany z przyczyn niezależnych od organizatora.
Pomimo braku możliwości nocowania zachęcamy do umawiania się na indywidualne wycieczki w realu.
Szczególnie zachęcamy do odwiedzenia Beskidu Niskiego, który rozciąga się od Komańczy poprzez przełęcz Dukielską aż do Tylicza. Znajdziecie tam wiele wytyczonych szlaków rowerowych, architektury drewnianej jak i pieszych. Doceńmy walory ziemi podkarpackiej.
Ciekawe strony o Beskidzie Niskim:
- Beskid Niski i Pogórza Karpackie - http://www.beskid-niski-pogorze.pl
- Beskid Niski - Kompendium Wiedzy - http://www.beskid-niski.pl/
- Zielone Podkarpacie - https://www.zielonepodkarpacie.pl/pasma-gorskie/beskid-niski/
- Nadleśnictwo Rymanów, Rezerwaty - https://rymanow.krosno.lasy.gov.pl/rezerwaty-przyrody
- Łemkowyna - http://lemkowyna.blogspot.com/
- Cmentarze I WŚ - http://www.cmentarze.1wojna.pl/wynik-region-podkarpackie.html
- Szlak Architektury Drewnianej Podkarpacia - https://www.podkarpackie.travel/pl/szlaki/szlak-architektury-drewnianej
- Pogórze Przemyskie - http://www.zpkprzemysl.pl/images/files/Przewodnik%20turystyczny%20-%20Park%20Krajobrazowy%20Pog%C3%B3rza%20Przemyskiego.pdf